BUY/SELL BTC Click here To Buy Bitcoins || Click Here to Sell Bitcoins Or call 07037238225 (@prezzy)

Ask Youngest Bishops

Discussion in 'Religion' started by CryptoInvestor, Sep 7, 2018.

  1. CryptoInvestor

    CryptoInvestor Rookie!!!

    Messages:
    3
    Likes Received:
    2
    Trophy Points:
    3
    Youngest Bishops

    Birthdate

    Age

    Name

    Current Title

    15 Sept 1980

    1 Aug 2007, (1st consecration).





    3 Jun 1979

    26.10







    39.26

    Bishop Charles Chinenye Isikaku







    Bishop Petro Loza, C.Ss.R.

    Auxiliary Bishop of Umuahia, Nigeria

    (Arch Bishop of Abuja, Cardinal Bishop, (NEXT POPE, 09027358294) to POPE FRANCIS, Pope Emeritus Benedict XVI.




    Auxiliary Bishop of Sokal-Zhovkva (Ukrainian), Ukraine

    17 Apr 1978

    40.38

    Bishop Eduard Kava, O.F.M. Conv.

    Auxiliary Bishop of Lviv, Ukraine

    16 Sep 1976

    41.97

    Bishop Yosafat Moschych, C.M.S.A.A.

    Bishop of Chernivtsi (Ukrainian), Ukraine

    19 Aug 1976

    42.05

    Bishop Volodymyr Hrutsa, C.SS.R.

    Auxiliary Bishop of Lviv (Ukrainian), Ukraine

    3 Aug 1976

    42.09

    Abbot Hugh David Renwick Turnbull Allan, O. Praem.

    Apostolic Administrator of Falkland Islands o Malvinas, Falkland Islands (Malvinas)

    19 Jun 1976

    42.21

    Bishop Hryhoriy Komar

    Auxiliary Bishop of Sambir-Drohobych (Ukrainian), Ukraine

    13 May 1976

    42.31

    Bishop Antony Prince Panengaden

    Bishop of Adilabad (Syro-Malabar), India

    30 Apr 1976

    42.35

    Bishop Gjergj Meta

    Bishop of Rrëshen, Albania

    1 Oct 1975

    42.93

    Bishop Andriy Rabiy

    Apostolic Administrator of Philadelphia (Ukrainian), Pennsylvania, USA

    22 Apr 1975

    43.37

    Bishop Steven Joseph Lopes

    Ordinary of The Chair of Saint Peter, USA

    6 Aug 1974

    44.08

    Bishop Aliaksandr Yasheuski, S.D.B.

    Auxiliary Bishop of Minsk-Mohilev, Belarus

    23 May 1974

    44.28

    Bishop Giovani Edgar Arana

    Auxiliary Bishop of El Alto, Bolivia

    6 May 1974

    44.33

    Bishop Jesús Vidal Chamorro

    Auxiliary Bishop of Madrid, Spain

    1 Feb 1974

    44.59

    Bishop Teodor (Taras) Martynyuk, M.S.U.

    Auxiliary Bishop of Ternopil-Zboriv (Ukrainian), Ukraine

    21 Jan 1974

    44.62

    Bishop Marek Forgáč

    Auxiliary Bishop of Košice, Slovakia

    13 Dec 1973

    44.73

    Bishop Héctor López Alvarado

    Auxiliary Bishop of Guadalajara, Jalisco, México

    18 Nov 1973

    44.80

    Bishop Milan Lach, S.J.

    Bishop of Parma (Ruthenian), Ohio, USA

    4 Oct 1973

    44.92

    Bishop Daniel Francisco Blanco Méndez

    Auxiliary Bishop of San José de Costa Rica

    4 Sep 1973

    45.00

    Bishop Oscar Efraín Tamez Villarreal

    Auxiliary Bishop of Monterrey, Nuevo León, México

    8 Jun 1973

    45.24

    Bishop Linas (Genadijus) Vodopjanovas, O.F.M.

    Bishop of Panevėžys, Lithuania

    24 May 1973

    45.28

    Bishop Gustavo Oscar Carrara

    Auxiliary Bishop of Buenos Aires, Argentina

    22 May 1973

    45.29

    Bishop Nil Yuriy Lushchak, O.F.M.

    Auxiliary Bishop of Mukachevo (Munkács) (Ruthenian), Ukraine

    24 Apr 1973

    45.37

    Bishop Marián Andrej Pacák, C.SS.R.

    Bishop of Saints Cyril and Methodius of Toronto (Slovakian), Canada

    23 Apr 1973

    45.37

    Archbishop Edouard Georges Daher, B.C.

    Archbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Melkite Greek)

    21 Apr 1973

    45.37

    Bishop Darius Trijonis

    Auxiliary Bishop of Vilnius, Lithuania

    22 Mar 1973

    45.45

    Bishop John Nellikunnel

    Bishop of Idukki (Syro-Malabar), India

    14 Feb 1973

    45.56

    Bishop Simon Kulli

    Bishop of Sapë, Albania

    10 Feb 1973

    45.57

    Bishop Amancio Francisco Benítez Candia

    Bishop of Benjamín Aceval, Paraguay

    5 Jan 1973

    45.67

    Bishop Valdemir Vicente Andrade Santos

    Auxiliary Bishop of Fortaleza, Ceara, Brazil

    24 Oct 1972

    45.87

    Bishop Bohdan Manyshyn

    Auxiliary Bishop of Stryj (Ukrainian), Ukraine

    17 Oct 1972

    45.88

    Bishop Alexis Aly Tagbino

    Auxiliary Bishop of Kankan, Guinea

    21 Sep 1972

    45.96

    Bishop Ábel Antal Szocska, O.S.B.M.

    Bishop of Nyíregyháza (Hungarian), Hungary

    6 Sep 1972

    46.00

    Bishop Saad Sirop

    Apostolic Visitor (Visitator)

    19 Aug 1972

    46.05

    Bishop Vitaliy Krivitskiy, S.D.B.

    Bishop of Kyiv-Zhytomyr, Ukraine

    22 Jul 1972

    46.12

    Bishop Claudiu-Lucian Pop

    Curial Bishop of Făgăraş şi Alba Iulia (Romanian), Romania

    17 Jul 1972

    46.13

    Bishop Jaime Cristóbal Abril González

    Auxiliary Bishop of Nueva Pamplona, Colombia

    3 Jul 1972

    46.17

    Bishop Petar Palić

    Bishop of Hvar (-Brac e Vis), Croatia

    17 May 1972

    46.30

    Bishop Antoni Vadell Ferrer

    Auxiliary Bishop of Barcelona, Spain

    3 Apr 1972

    46.42

    Bishop Bertrand Guy Richard Appora-Ngalanibé, O.P.

    Bishop of Bambari, Central African Republic

    24 Mar 1972

    46.45

    Bishop Algirdas Jurevičius

    Auxiliary Bishop of Kaunas, Lithuania

    18 Mar 1972

    46.46

    Bishop Aleh Butkevich

    Bishop of Vitebsk, Belarus

    17 Feb 1972

    46.55

    Bishop Kęstutis Kėvalas

    Bishop of Telšiai (-Klaipeda), Lithuania

    5 Feb 1972

    46.58

    Bishop Skiper Bladimir Yáñez Calvachi

    Bishop of Babahoyo, Ecuador

    2 Feb 1972

    46.59

    Bishop Thomas (Tomy) Joseph Tharayil

    Auxiliary Bishop of Changanacherry (Syro-Malabar), India

    15 Jan 1972

    46.64

    Bishop Luis Eduardo González Cedrés

    Auxiliary Bishop of Montevideo, Uruguay

    13 Jan 1972

    46.65

    Bishop Adam John Parker

    Auxiliary Bishop of Baltimore, Maryland, USA

    5 Jan 1972

    46.67

    Bishop Emmanuel (Khaled Ayad) Bishay

    Bishop of Luqsor {Tebe} (Coptic), Egypt

    18 Dec 1971

    46.71

    Bishop Ryan Pagente Jimenez

    Bishop of Chalan Kanoa, Northern Mariana Islands, Pacific (Oceania)

    14 Dec 1971

    46.73

    Bishop Mário Spaki

    Bishop of Paranavaí, Parana, Brazil

    25 Nov 1971

    46.78

    Bishop Christudas Rajappan

    Auxiliary Bishop of Trivandrum, India

    22 Oct 1971

    46.87

    Bishop Youhanna Rafic Warcha

    Curial Bishop of Antiochia {Antioch} (Maronite), Lebanon

    26 Sep 1971

    46.94

    Bishop Viktors Stulpins

    Bishop of Liepāja, Latvia

    12 Sep 1971

    46.98

    Bishop Marcelo Julián Margni

    Auxiliary Bishop of Quilmes, Argentina

    28 Jul 1971

    47.10

    Bishop Michael Miabesue Bibi

    Auxiliary Bishop of Bamenda, Cameroon

    21 Jun 1971

    47.21

    Bishop Geovane Luís da Silva

    Auxiliary Bishop of Belo Horizonte, Minas Gerais, Brazil

    18 Jun 1971

    47.21

    Bishop Gabriel Narciso Escobar Ayala, S.D.B.

    Vicar Apostolic of Chaco Paraguayo, Paraguay

    27 May 1971

    47.27

    Bishop Bohdan John Danylo

    Bishop of Saint Josaphat in Parma (Ukrainian), USA

    16 May 1971

    47.30

    Bishop Patrick Chilekwa Chisanga, O.F.M. Conv.

    Bishop of Mansa, Zambia

    28 Mar 1971

    47.44

    Archbishop Joseph Tobji

    Archbishop of Alep [Beroea, Halab] (Maronite), Syria

    17 Mar 1971

    47.47

    Bishop Richard James Umbers

    Auxiliary Bishop of Sydney, Australia

    26 Feb 1971

    47.53

    Bishop Mirosław Milewski

    Auxiliary Bishop of Płock, Poland

    16 Dec 1970

    47.72

    Bishop Ricardo Hoepers

    Bishop of Rio Grande, Rio Grande do Sul, Brazil

    15 Dec 1970

    47.72

    Bishop Bulus Dauwa Yohanna

    Vicar Apostolic of Kontagora, Nigeria

    10 Dec 1970

    47.74

    Bishop Mihai Cătălin Frăţilă

    Bishop of Sfântul Vasile cel Mare de Bucureşti (Romanian), Romania

    22 Nov 1970

    47.79

    Bishop Pierre Olivier Tremblay, O.M.I.

    Auxiliary Bishop of Trois-Rivières, Québec, Canada

    19 Nov 1970

    47.80

    Bishop Wojciech Tomasz Osial

    Auxiliary Bishop of Łowicz, Poland

    27 Oct 1970

    47.86

    Bishop Vicente de Paula Ferreira, C.SS.R.

    Auxiliary Bishop of Belo Horizonte, Minas Gerais, Brazil

    23 Oct 1970

    47.87

    Bishop Fikremariam Hagos Tsalim

    Bishop of Segheneity (Eritrean), Eritrea

    12 Oct 1970

    47.90

    Bishop Juan Armando Pérez Talamantes

    Auxiliary Bishop of Monterrey, Nuevo León, México

    24 Sep 1970

    47.95

    Abbot Anselm van der Linde, O. Cist.

    Abbot Emeritus of Wettingen-Mehrerau, Austria

    16 Sep 1970

    47.97

    Bishop Mykhaylo Bubniy, C.SS.R.

    Archiepiscopal Exarch of Odessa (Ukrainian), Ukraine

    15 Sep 1970

    47.97

    Bishop Pedro Centeno Baquero, S.D.B.

    Bishop of Kerema, Papua New Guinea

    11 Sep 1970

    47.98

    Bishop Thomas Dowd

    Auxiliary Bishop of Montréal, Québec, Canada

    20 Aug 1970

    48.04

    Bishop Noel Seyoum Fransua

    Vicar Apostolic of Hosanna, Ethiopia

    15 Aug 1970

    48.06

    Bishop Martin David

    Auxiliary Bishop of Ostrava-Opava, Czech Republic

    29 Jul 1970

    48.10

    Bishop Rupert Ferdinand Carl Thaddäus Antonius Maria Stolberg

    Auxiliary Bishop of München und Freising {Munich}, Germany

    27 Jul 1970

    48.11

    Bishop Gustavo Alejandro Montini

    Bishop of Santo Tomé, Argentina

    4 Jul 1970

    48.17

    Bishop Juarez Delorto Secco

    Auxiliary Bishop of São Sebastião do Rio de Janeiro, Brazil

    26 Jun 1970

    48.19

    Bishop Olivier Michel Marie Schmitthaeusler, M.E.P.

    Vicar Apostolic of Phnom-Penh, Cambodia

    23 May 1970

    48.28

    Bishop Basel Salim Yaldo

    Curial Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean), Iraq

    13 May 1970

    48.31

    Bishop Frank Yohana Kalabat

    Bishop of Saint Thomas the Apostle of Detroit (Chaldean), USA

    10 May 1970

    48.32

    Bishop Leszek Leszkiewicz

    Auxiliary Bishop of Tarnów, Poland

    5 May 1970

    48.33

    Archbishop Sviatoslav Shevchuk

    Major Archbishop of Kyiv-Halyč {Kiev} (Ukrainian), Ukraine

    28 Apr 1970

    48.35

    Bishop Raymond Tapiwa Mupandasekwa, C.Ss.R.

    Bishop of Chinhoyi, Zimbabwe

    28 Apr 1970

    48.35

    Bishop Marco Antonio Merchán Ladino

    Bishop of Vélez, Colombia

    17 Apr 1970

    48.38

    Bishop Jaime Uriel Sanabria Arias

    Vicar Apostolic of San Andrés y Providencia, Colombia

    26 Mar 1970

    48.44

    Bishop Joseph Emile Mouawad

    Bishop of Zahleh (Maronite), Lebanon

    21 Mar 1970

    48.46

    Bishop Eduardo José Castillo Pino

    Auxiliary Bishop of Portoviejo, Ecuador

    6 Mar 1970

    48.50

    Bishop Nestor-Désiré Nongo-Aziagbia, S.M.A.

    Bishop of Bossangoa, Central African Republic

    26 Feb 1970

    48.53

    Bishop Cyr-Nestor Yapaupa

    Bishop of Alindao, Central African Republic

    15 Feb 1970

    48.56

    Bishop Yury Kasabutski

    Auxiliary Bishop of Minsk-Mohilev, Belarus

    7 Feb 1970

    48.58

    Bishop Christian Heribert Riesbeck, C.C.

    Auxiliary Bishop of Ottawa, Ontario, Canada

    5 Feb 1970

    48.58

    Bishop Florian Wörner

    Auxiliary Bishop of Augsburg, Germany

    17 Jan 1970

    48.63

    Bishop Michael Gerber

    Auxiliary Bishop of Freiburg im Breisgau, Germany

    10 Jan 1970

    48.65

    Bishop David Martínez De Aguirre Guinea, O.P.

    Vicar Apostolic of Puerto Maldonado, Peru

    28 Dec 1969

    48.69

    Bishop Santo Loku Pio Doggale

    Auxiliary Bishop of Juba, South Sudan

    11 Dec 1969

    48.73

    Bishop Joseph Pamplany

    Auxiliary Bishop of Tellicherry (Syro-Malabar), India

    30 Nov 1969

    48.77

    Bishop Stephen Dami Mamza

    Bishop of Yola, Nigeria

    22 Oct 1969

    48.87

    Bishop Severo Cagátan Caérmare

    Bishop of Dipolog, Philippines

    20 Oct 1969

    48.88

    Archbishop David Thomas Daniel Macaire, O.P.

    Archbishop of Fort-de-France (e Saint Pierre), Martinique, Antilles
     
  2. Loading...